کاروانسرای شاه‌عباسی ایوانکی افتتاح شد

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: با حضور استاندار سمنان و مدیرعامل صندوق توسعه و احیاء کشور، کاروانسرای شاه‌عباسی ایوانکی گرمسار افتتاح شد.

کاروانسرای شاه‌عباسی ایوانکی افتتاح شد

به گزارش جشنواره تهران استان سمنان، بهمن اخلاقی گفت: کاروانسرای شاه‌عباسی ایوانکی با حضور استاندار سمنان، مدیرعامل صندوق توسعه و احیاء، نماینده مردم شریف شهرستان‌های گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی و سایر مسئولان شهرستانی و استانی افتتاح شد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان افزود: این بنا با مدیریت صندوق توسعه و احیاء و با سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد تومان توسط بخش خصوصی مرمت، احیاء و تجهیز شده است و در قالب هتل سنتی با کاربری اقامتی ـ پذیرایی در راستای توسعه زیرساخت‌های گردشگری استان سمنان، به زائران حرم امام هشتم و گردشگران خدمت‌رسانی می‌کند.

بهمن اخلاقی گفت: با افتتاح کاروانسرای شاه‌عباسی ایوانکی تعداد ۲۴ اتاق اقامتی سنتی با ظرفیت مجموعاً ۸۰ نفر به امکانات گردشگری استان سمنان افزوده شد.

او افزود: کاروانسرای ایوانکی همچنین دارای دو سالن مجزا برای مراسم و پذیرایی است که جمعاً ۳۰۰ نفر گنجایش دارد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: راه‌اندازی این مجموعه، علاوه بر اینکه موجب رونق منطقه و افزایش گردشگر می‌شود، به‌طور مستقیم نیز برای ۶۸ نفر اشتغال‌زایی در پی داشته است.

بهمن اخلاقی بابیان اینکه این کاروانسرا از معروف‌ترین کاروانسراهای استان سمنان است که قدمت آن به دوره صفوی بازمی‌گردد و به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران و با شماره ثبت ۱۷۶۳ به ثبت رسیده است افزود: کاروانسرای شاه‌عباسی ایوانکی نخستین منزلگاه کاروان‌هایی بود که از تهران عازم خراسان می‌شدند.

ساختمان این کاروانسرا از سنگ و آجر بناشده و دارای تزئینات آجرکاری است، همچنین این کاروانسرا ازنظر معماری چهار ایوانی است که دارای پلانی مربع شکل و به‌صورت شرقی – غربی است.

۴۶

دیدگاهتان را بنویسید