معاون وزیر جهاد کشاورزی: بهبود راندمان آبیاری از اولویت های بخش کشاورزی است

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه بهبود راندمان آبیاری از اولویت های بخش کشاورزی است، گفت: شهرستان های فیروزآباد و قیروکارزین رنگین کمانی از بخش کشاورزی ایران هستند اما در این شهرستان ها به دلایل مختلف راندمان آبیاری پایین است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی:  بهبود راندمان آبیاری از اولویت های بخش کشاورزی است

به گزارش جشنواره تهران از شیراز، شاهپور علایی مقدم در سفر به استان فارس و در نشست بررسی مسائل و مشکلات بخش کشاورزی شهرستان فیروزآباد و قیروکارزین با اشاره به اینکه تنوع محصولات تولیدی در این شهرستان ها بالا است، تصریح کرد: راندمان پایین آبیاری در شهرستان ها مذکور ناشی از عدم وجود کافی استخرهای ذخیره آب و انتقال آب از طریق کانال های خالی و بی بهره بودن از خطوط لوله گذاری است.   

وی با بیان اینکه با این میزان آب مصرفی باید تولیدی دو برابر میزان تولید فعلی داشته باشید، تصریح کرد: این خلا باید از محل تسهیلات کم بهره و اجرای طرح های  تامین آب کوچک دنبال شود که در این خصوص حمایت های لازم صورت می گیرد.  

علایی مقدم با اشاره به اینکه سدهای سلمان فارسی، هایقر و تنگاب برای تحول در بخش کشاورزی ایجاد شده است، ابراز کرد: این سدها خود برای کشاورزی سد شده اند و همان آبی هم که جاری می شد ما دولتی ها جلوی آن را بسته ایم خواهش من این است که کارگروه بحران برای حل این مشکل تشکیل شود. 

این مقام مسئول با بیان اینکه کشاورزی کار ریاضتی و مقاومتی است چرا که با متغییرهای محیطی سروکار دارد، اظهار کرد: بنا به اعلام سازمان خوابار و کشاورزی جهان (فائو) در هر منطقه ای که میزان بارندگی  زیر 500 میلی متر باشد درآن منطقه نباید کشاورزی کرد.  به گفته وی؛ میزان بارندگی در ایران 230 میلی متر و یک سوم دنیا است و تمام مخاطرات بخش کشاورزی دنیا در ایران سه برابر می شود. 

علایی مقدم با اشاره به اینکه کشاورزی در ایران کار بسیار سختی است با این حال کشاورزان ما دستاوردهای بسیار بزرگی را داشتند، اضافه کرد: آب تجدید پذیر برای هر ایرانی در 50 سال گذشته 19 هزار میلیارد متر مکعب بود که در حال حاضر به 130 میلیارد متر مکعب رسیده اما تولیدات کشاورزی از 46میلیون تن  به 125 میلیون تن رسیده است. 

این مقام مسئول افزود: بر اساس آمار فائو، ایران جزو 7 کشور تولید کننده مهم محصولات کشاورزی در دنیا است و علی رغم این اقلیم سخت  در 22 محصول مقام اول تا دهم را دارد به عنوان مثال در زعفران مقام اول  را داریم. 

وی با بیان اینکه کشاورزی محور استقلال  است که باید در صدر قرار گیرد و این امر نیاز به همت همگانی دارد،  اظهار کرد: چهار میلیون و 200  هزار بهره بردار در سراسر کشور فعالیت می کنند و هر یک از کشاورزان ضامن تامین غذای  23 نفر ایرانی هستند. 

گندم کالا نیست؛ عزت، امنیت و سرمایه است 

تلاش برای تغییر قیمت گندم به نفع تولید کننده از دیگر مواردی بود که معاون وزیر جهاد کشاورزی به آن پرداخت و افزود: گندم کالا نیست، عزت، امنیت و سرمایه است و باید یک نگاه ویژه مسئولین رده بالا به گندم داشته باشند که این مسئله را ما حتما مدنظر قرار می دهیم چرا که امنیت غذایی برای ما از سلاح هم مهم تر است و اگر امنیت غذایی نباشد امنیت نظامی هم نیست. 

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه گردش مالی گیاهان دارویی در دنیا خیلی زیاد است ولی ما ضعیف هستیم، گفت: تنوع محصول در شهرستان فیروزآباد بالا است اما زنجیره ارزش بالا نیست، صنایع تبدیلی، فرآوری و بسته بندی در این منطقه نیاز است در این راستا به صاحبان سرمایه متقاضی احداث صنایع تسهیلات اعطا می شود. 

سرخرطومی حنایی خرما از دیگر مشکلات مطرح شده بود، که علایی مقدم در این خصوص اظهار کرد:آفت بسیار خطرناکی است و از محل مدیریت بحران کمک می کنم پول بلاعوض پرداخت می کنیم تا درختان تیمار شود ولی  از طریق کلنیک ها تیمار نخل ها را به کشاورزان یاد دهید. 

وی افزود: تولید در محیط های کنترل شده در شرایط کم آبی از اولویت های وزارتخانه است این جا به نظر من گلخانه خیلی استعداد دارد چرا که  در 6 ماهه دوم اقلیم سختی ندارد و می تواند محصولاتی را تولید کند که به اتحادیه اروپا، اوراسیا مستقیما برود کشاورزان ما تقویت شوند و کار انجام شود. 

تامین تسهیلات لازم برای مکانیزاسیون در سال جاری از دیگر مواردی بود که معاون وزارت جهاد کشاورزی به آن اشاره و ابراز کرد: کشاورزان می توانند در زمینه ادوات، دنباله بندها، ردیف کارها، عمیق کارها، چاپر تسهیلات کم بهره دریافت کنند. 

نشست بررسی مسائل و مشکلات بخش کشاورزی شهرستان های فیروزآباد و قیروکارزین با حضور محمدمهدی فروردین نماینده مردم فیروزآباد، قیروکارزین و فراشبند در مجلس شورای اسلامی، مجتبی دهقان پور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس و جمعی از مسئولین برگزار شد. 

علایی مقدم در سفر به استان فارس و شهرستان فیروزآباد در جشنواره گل و گلاب بخش میمند نیز حضور یافت و ضمن بازدید از بخش های مختلف صنعت گلاب گیری در این بخش تصریح کرد: هشتم اردیبهشت ماه با نگاه ویژه وزارت میراث فرهنگی و گردشگری روز میمند نامگذاری شده است از این رو یک سند تحول برای روز هشتم اردیبهشت و روز میمند نوشته شود.

پایان پیام/ن

دیدگاهتان را بنویسید