آغاز رویایی سال برای ملی پوشان ساحلی/ در انتظار درخشش ساحلی بازان در جام جهانی

تیم ملی فوتبال ساحلی کشورمان در اوایل سال 1401 با کسب عنوان قهرمانی آسیا، پس از 6 سال به جام جهانی 2023 صعود کرد.

آغاز رویایی سال برای ملی پوشان ساحلی/ در انتظار درخشش ساحلی بازان در جام جهانی

به گزارش خبرنگار ورزشی جشنواره تهران، تیم ملی فوتبال ساحلی کشورمان در سال ۲۰۰۶ با مربیگری فرشاد فلاحت‌زاده و برخی دیگر از بازیکنان قدیمی فوتبال ایران از جمله بهزاد داداش‌زاده و رضا حسن‌زاده تشکیل شد. این تیم تا به امروز افتخارات زیادی برای کشور به دست آورده است.  مسابقات جام جهانی فوتبال ساحلی از سال ١٩٩۵ آغاز و قهرمان اولین دوره تیم فوتبال ساحلی برزیل شد. تیم ایران ٧ دوره در مسابقات جام جهانی فوتبال ساحلی شرکت کرده است. در گزارشی نگاهی به عملکرد این تیم در سال‌ گذشته انداختیم. *بعد از 6 سال هم قهرمان آسیا و هم به جام جهانی صعود کردیم تیم ملی فوتبال ساحلی کشورمان در آغاز سال جدید در تایلند و در شهر پاتایا قهرمان آسیا  شد و توانست به جام جهانی 2023 امارات صعود کند. البته مسابقات قهرمانی آسیا در تایلند با دوره‌های گذشته تفاوت زیادی برای ما داشت. اینکه با یک مربی ایرانی به نام علی نادری با اقتدار توانستیم به این افتخار برسیم. فوتبال ساحلی بعد از سال 2017 نتوانسته بود قهرمان آسیا شود و در سال‌های 2019 و 2021 از حضور در جام جهانی باز ماندیم.

* از نظر تیمی در تایلند حرف اول می زدیم  در بازی‌‌‌‌های آسیایی از نظر تیمی حرف اول را زدیم و ملی پوشان ایرانی سید مهدی میر جلیلی به عنوان بهترین دروازه بان و مسلم مسیگر کاپیتان تیم ملی به عنوان فنی‌ترین بازیکن این دوره از رقابت‌‌های آسیایی از سوی کمیته فنی انتخاب شدند. * با اوکتاویو برزیلی جام جهانی2019  اروگوئه را از دست دادیم تیم ملی فوتبال ساحلی کشورمان در مسابقات ساحلی 2019  تایلند با مربیگری مارکو اوکتاویو برزیلی که واقعا زحمات زیادی برای پیشرفت فوتبال ساحلی کشورمان کشیده بود به همراه عمان به مرحله نیمه نهایی  این مسابقات صعود کردیم اما متاسفانه در این مرحله 3 بر 2 مغلوب ژاپن شدیم  و عنوان چهارمی این مسابقات را بدست آوردیم و به همین راحتی جام جهانی ۲۰۱۹ پاراگوئه را از دست دادیم. 

*با عملکرد ضعیف و عدم برگزاری مسابقات انتخابی از جام جهانی روسیه حذف شدیم  با شروع ویروس کرونا در سطح جهان  و به واسطه کسب نتایج ضعیف تیم ملی ساحلی کشورمان در جام ملت‌ها و عدم برگزار مسابقات  انتخابی به بهانه شیوع ویروس کرونا کنفدراسیون فوتبال آسیا بدون برگزاری مسابقات اقدام به انتخاب نمایندگان فوتبال ساحلی آسیا در جام جهانی گرفت و با حذف ایران سه تیم ژاپن، عمان و امارات به جام جهانی فوتبال ساحلی روسیه راه پیدا کردند. * افشاگری مربی سابق تیم ملی بعد از حذف از جام جهانی روسیه باعث برکناری شهریاری شد حذف از جام جهانی تاثیر زیادی بر روی تیم ملی کشورمان و بازیکنان داشت. این موضوع باعث شد که رسانه‌های تصویری ،خبرگزاری‌ها، پیشکسوتان و…گزارشاتی از حوادث حواشی و اتفاقات تیم ملی در این مدت را منتشر کنند. افشاگری بهزاد دادش زاده مربی سابق تیم ملی یکی از موضاعاتی بود که باعث شد پریا شهریاری ریس وقت کمیته فوتبال ساحلی که به عنوان ناظر مسابقات فوتبال به المپیک توکیو اعزام شده بود از سوی حسن کامرانی فر سرپرست وقت دبیرکلی فدراسیون از سمتش برکنار شد و علی میرغفاری بعنوان سرپرست دپارتمان  و امیرحسین محشتم رییس کمیته فوتبال ساحلی معرفی شدند.

* نادری با دعوت از چند بازیکن جوان تغییراتی در تیم ملی به وجود آورد با آمدن محتشم تیم ملی فوتبال ساحلی کشورمان در ابتدا دچار حواشی زیادی بود و بعضی از بازیکنان تیم ملی با رئیس جدید ساحلی اختلافاتی داشتند. اما رئیس کمیته ساحلی در این چند سال توانست این حواشی را با جوانگرایی و تغییراتی که قولش را داده بود جمع کند. وی اعتقاد زیادی به بازیکنان و مربیان ایرانی داشته  و بعد از برکناری عباس هاشم پور کار را به علی نادری  به عنوان مربی سپرد. نادری با تغییراتی که به وجود آورد و دعوت از چند بازیکن جوان و حفظ  چند با تجربه‌ راهی مسابقات جام بین قاره‌ای جهان در دبی شد.  *پیروزی شاگرد مقابل استاد با قهرمانی در جام بین قاره‌‌ای جام بین قاره‌ای با حضور ۸ تیم ایران، ژاپن، آمریکا، اسپانیا، پاراگوئه، عربستان ، امارات و برزیل برگزار شد. تیم ملی کشورمان تا مرحله نهایی تمام حریفان خود را به راحتی شکست داد و در پایان این مسابقات شاگردان نادری با شکست برزیل مدعی،که 4 عنوان قهرمانی جهان  را در کارنامه خود دارد توانستند قهرمان جام بین قاره‌ای امارات در سال 2022 شوند. نکته جالبی که در این مسابقات وجود داشت ماریو اوکتاویو سرمربی سابق ایران  هدایت تیم ملی برزیل در این مسابقات  را بر عهده داشت. اوکتاویو در سال‌های حضورش در تیم ملی کشورمان افتخارات زیادی بدست آورده بود به نوعی می‌‌‌توان گفت پیروزی نادری در این بازی را شکست استاد در مقابل شاگرد نامید.

*بعد از قهرمانی در جام بین قاره‌ای همه نگاه‌ها در جام ملت‌ها متوجه تیم ملی بود  بعد از قهرمانی مقتدرانه ساحلی بازان کشورمان در جام بین قاره‌ای امارات همه نگاه‌ها به شاگردان نادری در قهرمانی جام ملت‌ها  و انتخابی جام جهانی 2023 در تایلند دوخته شده بود که خوشبختانه این بار هم ساحلی بازان کشورمان مثل جام بین قاره‌ای خوش درخشیدند و همگان شاهد نمایش‌های خوب و تحسین برانگیز این تیم  بودند آنها در ابتدا  و در مرحله گروهی به راحتی توانستند از سد حریفان خود  بگذرند در گام نخست به مصاف  مالزی رفتند و موفق شدند  14 بر 5 این تیم را شکست دهند.  *با اقتدار کامل و با سرگروهی راهی یک چهارم نهایی شدیم در دومین بازی، ملی‌پوشان فوتبال ساحلی ایران توانستند با نتیجه 11 بر 2 ازبکستان را شکست دهند. و بعد از کسب 6 امتیاز در 2 بازی و مسجل‌شدن صعودشان به مصاف امارات یکی از تیم‌هایی که در فوتبال ساحلی آسیا سرمایه گذاری زیادی داشته است بروند. این تیم همیشه با میزبانی  در مسابقات مختلف سعی در پیشرفت  این رشته داشته است آنها حتی میزبانی جام جهانی 2023 هستند و به عنوان میزبان در این مسابقات حضور دارند اما آنها هم در تایلند حرفی برای گفتن نداشتند و با نتیجه 7 بر 2 مغلوب تیم ملی کشورمان شدند. شاگردان نادری در پایان مرحله گروهی با کسب 9 امتیاز کامل به عنوان تیم صدرنشین به مرحله یک‌چهارم نهایی صعود کردند.  * راه رسیدن به جام جهانی شکست بحرین بود حریف تیم ملی کشورمان در یک چهارم نهایی تیم ملی بحرین بود. این تیم در این سال‌ها پیشرفت و هزینه‌های خوبی روی فوتبال ساحلی داشته و راه رسیدن ما به جام جهانی شکست این تیم بود. اما آنها هم مثل امارات در مقابل ایران حرفی برای گفتن نداشتند و با ۱۰ گل مغلوب ایران شدند.

  *ملی پوشان ساحلی از ابتدای حضور در جام ملت‌‌‌‌‌ها به دنبال قهرمانی آسیا بودند  حریف بعدی ایران در مرحله نهایی تیم ملی عمان  بود که در جام ملت‌های قبلی و بازی‌‌‌‌های دوستانه در این چند ساله توانسته بودند تیم ملی کشورمان را شکست دهند. آنها در این بازی  فکر می‌‌کردند کار راحتی در مقابل ملی پوشان ما دارند و آنها را دست کم گرفته بودند اما شاگردان نادری که از ابتدای حضور خود در بازی‌های تایلند عزم خود را جزم کرده بودند که قهرمان آسیا شوند  توانستند عمان هم 6 بر 3  مغلوب خود کنند. *ساحلی بازان ایران در فینال به گربه سیاه هم رحم نکردند در مرحله پایانی و فینال تیم ملی کشورمان باید به مصاف ژاپن جدی‌ترین رقیب خود در فوتبال ساحلی آسیا برود. چشم بادامی‌‌‌ها سال‌‌ها بود که بعنوان گربه سیاه کشورمان در مراحل نهایی مسابقات مختلف نام گرفته بودند و همیشه کار سختی مقابل این تیم داشتیم. اما اینبار ساحلی‌‌بازان ایرانی کاری کردند،کارستان، آنها توانستند ژاپن مدعی را  با نتیجه 6 بر صفر شکست دهند و جام قهرمانی را  با اقتدار بالای سر ببرندو بدون شک یکی از قدرتمندترین تیم‌های تاریخ فوتبال ساحلی آسیا هستند. ملی پوشان کشورمان در این مسابقات نشان دادند که در آینده و در بازی‌های جهانی 2023 امارات حرف‌های زیادی برای گفتن دارند.

*نادری نسلی جدید را در فوتبال ساحلی ایران جایگزین اسطوره‌‌‌های قبلی کرد سرمربی تیم ملی که در سال 2017 در باهاما بعنوان مربی در کنار میر شمسی توانسته بود تجربیات خوبی کسب کند و همچنین عنوان سومی جهان را  بدست آورند. بعد از حضور مجددش در تیم ملی به نوعی نسلی جدید را در فوتبال ساحلی ایران جایگزین اسطوره‌‌‌های قبلی کرد. وی اگر بتواند در جام جهانی پیش رو  به دیدار نهایی راه یابد تاریخ ساز خواهد شد و به پرافتخارترین مربی تیم ملی فوتبال ساحلی کشورمان بدل خواهد شد. * همدلی، اعتماد به نفس و تاکتیک پذیری؛ عامل موفقیت در آسیا  به گفته اکثرا کارشناسان عوامل موفقیت تیم ملی کشورمان در تایلند زیاد است. آنها در تمام مسابقات خود با یک بازی ترکیبی خوب، همدلی، حرکات آکروباتیک تماشایی، خونسردی، اعتماد به نفس، ضربات زیبا به سمت چارچوب، بازیخوانی خوب حریف، نظم تیمی و استفاده از هنرهای فردی بازیکنان، نظم تیمی و..برخوردار بودند. قطعا می توان در جام جهانی به این تیم امیدوار بود تا بار دیگر شاهد درخشش ساحلی بازان  این بار در جام جهانی امارات باشیم. پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید